Az EKÁER bérmunka viszonyát alapvetően EU-s és belföldi viszonylatban szükséges vizsgálni, de harmadik ország esetén is létezik olyan eset, amely kezelést igényel az EKÁER rendszerben.
Mindhárom esetre igaz, hogy bejelentést csak a mentességi súlyhatár vagy értékhatár átlépésekor szükséges tenni, illetve azt is érdemes tudni, hogy kockázatos termék bérmunka céljára történő közúti fuvarozása kivételt képez a biztosítéknyújtási kötelezettség alól.
Most nézzük a legfontosabb tudnivalókat az EKÁER bérmunka vonatkozásában.
EKÁER bérmunka viszonya EU-s beszerzés esetén
Bérmunka esetén az EU-ból jellemzően alapanyag és félkész termék érkezik megmunkálásra, amely bejelentés köteles a címzett (belföldi adóalany – ez lehet áfa regisztrált adóalany is!) által.
Amit a bérmunka EKÁER bejelentéséhez mindenképpen tisztázni kell:
- ki a feladó – (jellemzően a bérmunkáztató cég)
- mi az áru feladásának helye (a bérmunkáztató cég székhelye / telephelye, vagy a bérmunkáztató cég beszállítójának székhelye / telephelye)
- ki a címzett (egy belföldi adóalany)
- mi a lerakodási hely (belföldi adóalany székhelye / telephelye vagy egy másik bérmunkát végző adóalany székhelye / telephelye)
- mi az áru megnevezése (általános megnevezés)
- mi az áru VTSZ száma (amennyiben nem ismerjük, úgy a bérmunkáztató cégtől célszerű előre elkérni)
Az EKÁER bejelentés általános jellemzői:
- célként minden esetben bérmunkát kell jelölni
- általános szabály szerint nem kockázatos termék esetén árat itt sem szükséges megadni, az ár megadása csak kockázatos termék esetén kötelező
- általános szabály szerint súly tekintetében a törvény +-10%-os súlyeltérést enged meg, minden esetben a bruttó súlyt kell megadni
- mint mindig itt is nagyon fontos, hogy határlépéskor helyes rendszám adatok szerepeljenek a rendszerben
- csakúgy, mint az EU-s termékbeszerzés vagy egyéb célú behozatal esetén itt is az áru megérkezését követően 3 munkanapon belül, de 15 napos érvényességi időt figyelembe véve manuálisan le kell zárni az EKÁER számot
Bérmunka EKÁER rendszerben történő bejelentése EU-s értékesítés esetén
A bérmunka elvégzését követően a bérmunkáztató EU-s partner áruja / terméke jellemzően visszakerül a bérmunkáztató partner tagállamába (a vállalat székhelyére / telephelyére), de persze az sem ritka, hogy közvetlenül értékesítésre kerül Magyarországon, vagy valamelyik EU-s illetve 3. országba.
Amennyiben az áru / termék visszakerül a bérmunkáztató EU-s partner székhelyére / telephelyére az áru a bejelentés az EKÁER-ben a következőképpen történik:
- feladó: a magyar bérmunkát végző cég
- felrakodási hely: a bérmunkát végző cég székhelye / telephelye (vagy egy másik magyar bérmunkát végző cég székhelye / telephely)
- címzett: az EU-s bérmunkáztató partner
- lerakodási hely: az EU-s bérmunkáztató partner székhelye / telephelye
A bejelentés jellemzői ebben az esetben:
- indulás dátumát kötelezően be kell adni
- az áru / termék nem hagyhatja el a telephelyet addig, amíg nincs érvényes EKÁER száma
- ennél az ügylettípusnál kézi zárás nincs
- súly tekintetében itt is 10% os súlyeltérés megengedett tolerált, itt is bruttó súlyt kell megadni
- a rendszám helyes megadásának itt is különös figyelmet kell szentelni
- áru általános megnevezése illetve VTSZ száma már a késztermékre, bérmunkával előállított termékre utaljon
Amennyiben a bérmunkával előállított termék nem kerül vissza az EU-s bérmunkáztató partnerhez, hanem az EU-s bérmunkáztató partner eladja azt belföldön, akkor az EU-s partnernek Magyarországon áfa-regisztrációs kötelezettsége és EKÁER bejelentési kötelezettsége keletkezik.
Amennyiben a bérmunkával előállított termék nem kerül vissza az EU-s bérmunkáztató partnerhez, hanem az EU-s bérmunkáztató partner eladja azt az EU-ban egy vevőnek akkor az EU-s bérmunkáztató partnernek Magyarországon áfa-regisztrációs kötelezettsége és EKÁER bejelentési kötelezettsége keletkezik, mivel a közösségen belüli értékesítést Magyarország-EU viszonylatában végzi a partner.
Amennyiben a bérmunkával előállított termék nem kerül vissza az EU-s bérmunkáztató partnerhez, hanem az EU-s bérmunkáztató partner eladja ezt a terméket harmadik országba, akkor az EU-s bérmunkáztató partnernek Magyarországon áfa-regisztrációs kötelezettsége és EKAER bejelentési kötelezettsége keletkezhet, amennyiben a terméket nem Magyarországon vámolják.
Bérmunka bejelentése az EKÁER-ben belföldi viszonylatban
Az EKÁER bérmunka viszonya belföldön a következőképpen alakul. Mivel belföldön kizárólag az első áfaköteles termékértékesítést kell bejelenteni, így a bérmunkát belföldön alapesetben nem jelentjük. De ha ennek ellenére egy cég úgy dönt, hogy önkéntes bejelentést szeretne tenni, akkor ezt egyéb célon belföldön megteheti.
Ne felejtsük el, hogy első általános forgalmi adóköteles értékesítésnek tekintendő a bérmunkával létrehozott termék belföldre, nem közvetlen végfelhasználó felé történő értékesítése is!